- 2023-12-19
- 08:58
Karácsonykor általában laktató, nehéz, kalória-, cukor- és fehérjedús ételek kerülnek fel az ünnepi asztalra. Ilyenkor általában jóval nagyobb mennyiségű ennivalót fogyasztunk, mint egy átlagos hétköznapon, sőt, sokkal többször is eszünk egy nap, mint ahányszor általában szoktunk. De ha ez még nem lenne elegendő, az ünnepek előtti stressz is megviseli a szervezetünket (bevásárlás, főzés, takarítás, ajándékok beszerzése, logisztika, stb.).
Lássuk, az imént felsorolt tényezők milyen kellemetlen emésztési panaszokat okozhatnak, melyek valljuk be, meg tudják keseríteni az áhított meghitt karácsonyi ünnepet.
Gyomorégés, refluxbetegség
Gyomrunk az emésztéshez sósavat termel, aminek mennyisége összefüggésben áll az elfogyasztott étel mennyiségével és minőségével. A magas koffein-, cukor-, szénsavas- és alkoholtartalmú italok; valamint a csokoládé, cukros- és zsíros ételek fogyasztása fokozott savtermelést okoznak.
Emellett minél többet eszünk, annál több lesz a gyomorsavunk is, illetve a gyomor és a nyelőcső közti záróizom is annál nagyobb nyomásnak van kitéve. Refluxbetegségről akkor beszélünk, amikor a megemelkedett nyomás miatt nem tud tökéletesen zárni a gyomorszáj záróizma, a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, így a gyomorsav nemcsak a gyomorfalat, hanem a nyelőcsövet is marni fogja.
Székrekedés
A magyar karácsonyi konyha inkább húsközpontú, mintsem zöldség, ezáltal pedig igen kevés rostot viszünk be a szervezetünkbe, melynek eredménye lehet a székrekedés. A rostok a tápcsatornán szinte változatlan formában keresztülhaladó ballasztanyagok, melyek tisztítják a beleket, valamint megkötik a vizet, ezzel biztosítják a rendszeres székletet. Fő forrásuk a teljes kiőrlésű gabonák, a barna rizs, a száraz hüvelyesek (pl. bab, lencse), az olajos magvak (dió, mogyoró, napraforgómag stb.), a zöldségek és a gyümölcsök.
A fehér lisztből készült, cukros sütemények, kelt tészták és a zsíros ételek szintén problémát tudnak okozni azoknál, akik székrekedésre hajlamosak. Ráadásul gyakori, hogy ebben az időszakban nem iszunk elég vizet vagy rostos gyümölcslevet, ez pedig keménnyé teszi a székletet, és tovább nehezíti az ürítést.
A sok rokonlátogatás és utazás jellegéből fakadóan azzal a problémával is gyakran szembesülünk, hogy nem feltétlenül tudjuk akkor felkeresni az illemhelyet, amikor ennek szükségét érezzük. Ha ez többször is előfordul, annak ugyancsak kellemetlen székrekedés lehet a következménye, amihez egyéb panaszok is társulhatnak. Ilyen például a szájszag, az erős verejtékezés, nyugtalanság és a puffadás is.
Alhasi görcsök, puffadás, hasmenés
Ha napokig a megszokottól eltérő terhelésnek tesszük ki az emésztőrendszerünket, felborulhat a bélflóránk egyensúlya, ami alhasi görcsökhöz, puffadáshoz, hasmenéshez, vagy – éppen ellenkezőleg – székrekedéshez vezethet. Ezen felül a zsíros, fűszeres, nehezen emészthető ételek, a szénsavas üdítők, valamint az alkoholtartalmú italok is puffadáshoz vezethetnek.
Súlyos esetben hasnyálmirigy-gyulladás
A magas alkoholfogyasztással kísért túlevés egyik ritka, viszont legveszélyesebb következménye a hasnyálmirigy-gyulladás. Ha túlzottan megterheljük az emésztőrendszerünket, az emésztőenzimeket tartalmazó hasnyálmirigy-nedv túl sűrűvé válik, emiatt nem tud a hasnyálmirigy-vezetékbe ürülni. Ez azt jelenti, hogy az emésztési folyamat a hasnyálmirigy állományában kezdődik el, ami súlyos gyulladást válthat ki. Ezzel a problémával minél hamarabb orvoshoz kell fordulni, mert életveszélyessé is válhat!
Mit tehetünk? Hogyan kerülhetjük el a kellemetlenségeket?
- Mindenből lehet enni – kivéve, ha egészségügyi állapotunk nem korlátozza –, de MÉRTÉKLETESEN.
- Hagyjunk kisebb szüneteket a fogások között, így hamarabb alakul ki a teltségérzet, így nem eszünk annyit, és a gyomrunknak is lesz ideje feldolgozni a bevitt táplálékot.
- Próbáljunk meg kevesebb cukrot és zsiradékot használni az ételeink elkészítéséhez.
- Igyekezzünk visszább szorítani a „húst hússal” mentalitású konyhánkat, és színesítsük ételeinket zöldségekkel, gyümölcsökkel. A keményítődús köretek helyett készíthetünk friss zöldségekből vagy gyümölcsökből salátákat, illetve párolt zöldségeket is tálalhatunk a húsok mellé.
- Figyeljünk az elegendő folyadékbevitelre (legjobb, ha víz vagy rostos üdítő formájában történik a folyadékpótlás).
- Alkoholt csak mértékkel fogyasszunk.
- Próbáljuk meg kerülni a puffasztó élelmiszereket (pl. kukorica, a bab, szénsavas üdítők, stb.).
- Ha tudjuk, hogy ebédre, vagy vacsorára vendégségbe készülünk, előtte érdemes kímélni a gyomrot a nap folyamán diétás és könnyű ételek fogyasztásával.
- Ha refluxra hajlamosak vagyunk, kerüljük egyrészt a túlevést, másrészt az ismert, refluxot kiváltó ételeket, italokat (pl. alkohol és kávé; zsíros, fűszeres, savas ételek; csokoládé).
- A cukorbetegeknek ilyenkor különösen oda kell figyelniük az étel mennyiségére és az inzulinadagjukra, elkerülve a túl alacsony vagy éppen túl magas vércukorértékeket és a további testi tüneteket.
- Különféle epebántalmakban szenvedőknek figyelniük kell a zsírbevitelre.
- Ha több kalóriát viszünk be, igyekezzünk több testmozgással kompenzálni. Ha sportra nem is jut időnk, akkor délelőttönként vagy az ebéd utáni szieszta helyett inkább sétáljunk egyet a friss levegőn. A mozgás az emésztést is serkenti.
- Amennyiben gyomrunkat általában megviselik a nehéz ételek, nem árt, ha mindig van otthon valamilyen emésztést segítő tabletta, savelkötő, vagy enyhe görcsoldó.
Áldott, békés karácsonyi ünnepeket kíván a Kabay Patika csapata!